Szukaj Pokaż menu

Cyckopedia obrazkowa: Underboob

50 362  
415   24  
Dziewczyny uchylają rąbka tajemnicy, co prawda dość skromnie, ale tego najfajniejszego rąbka.

Starożytny komputer - zagadka mechanizmu z Antykithiry

138 499  
442   62  
Starożytni ludzie przekazywali historie o artefaktach wskazujących na bardzo wysoki poziom techniki. Zwykle takie relacje są uznawane za mity i legendy, jednak na początku XX wieku w pobliżu greckiej wyspy doszło do odkrycia, które zadziwiło świat nauki. We wraku statku odnaleziono mechanizm z Antykithiry, czyli niezwykły komputer sprzed ponad 2000 lat.

7 ciemnych sekretów firmy Bayer - znanego producenta leków… i nie tylko

240 051  
499   85  
Firma Bayer utożsamiana jest przede wszystkim z aspiryną, ale to tylko niewielki element jej zakrojonej na szeroką skalę działalności. Przykład zresztą wcale nie najbardziej reprezentatywny.

#1.

Bayer chętnie przypisuje sobie autorstwo aspiryny, jednak sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Kwas salicylowy (występujący w korze wierzby) znany był już Egipcjanom na 1,5 tys. lat przed Chrystusem. W 1853 roku kwas acetylosalicylowy otrzymał Charles Gerhardt. Potem jeszcze kilku naukowców uzyskało podobne rezultaty. Pracujący dla Bayeru Felix Hoffman wynalazł jedynie metodę syntezy substancji, nadając jej przy tym nieco bardziej znośny smak. Prawdopodobnie jednak Hoffman był wciąż tylko wykonawcą cudzego pomysłu.

#2.


Hoffman wynalazł jednak heroinę. Owszem, substancja została otrzymana jakieś ćwierć wieku wcześniej, ale odkrycie zostało momentalnie zapomniane. Bayer sprzedawał heroinę jako środek na kaszel… szczególnie polecany do stosowania przez dzieci. Przedstawiciele niemieckiej firmy polecali również stosowanie heroiny w leczeniu… uzależnienia od morfiny. W każdym razie wiele wysiłku kosztowało potem firmę sprawienie, by ludzie zaczęli kojarzyć ją z aspiryną, a nie heroiną (zwłaszcza że obie substancje otrzymano w podobnym czasie, przy czym Bayer początkowo z całych sił promował tę drugą).

#3.


Z innych wiekopomnych osiągnięć, jakie przypisać można firmie Bayer, wyróżnić należy m.in. gaz musztardowy i inne gazy, które pochłonęły życie przynajmniej 60 tysięcy ludzi podczas I wojny światowej. Dyrektor firmy Bayer, Carl Dusiberg, był jedną z trzech osób, które niemieckie Ministerstwo Wojny wyznaczyło do specjalnej komisji, której zadaniem było znalezienie praktycznego zastosowania dla i tak trujących odpadów w zakładach chemicznych.

#4.


Przez długi czas Bayer sprzedawał leki na hemofilię, które to leki - wytwarzane z ludzkiej krwi - przynosiły więcej szkody niż pożytku. Na początku lat 80., w związku z wybuchem epidemii AIDS, zakazano produkcji leków z krwi osób tzw. ryzykownych - więźniów, homoseksualistów itp. Bayer nie przejmował się zakazem. Mało tego, mieszał ze sobą krew pobraną od bardzo różnych osób, niemal gwarantując odbiorcom jego „leków” zarażenie.

#5.


Aby wyeliminować ryzyko zagrożenia wirusem HIV wystarczyło lek podgrzać, co nie zmniejszało jego skuteczności w leczeniu chorób, do których zwalczania był przeznaczony. Niestety i to „nie opłacało się” Bayerowi. Kiedy sprzedaż niosących zagrożenie leków została zakazana w Europie i Stanach Zjednoczonych, Bayer wcale nie wycofał z rynku środków (by je chociażby łatwo ulepszyć), ale przeniósł je zwyczajnie do Azji i Ameryki Południowej, gdzie niebezpieczne dla zdrowia środki sprzedawał jeszcze przez lata.

#6.


W dalszym ciągu wielu uważa, że Bayer odpowiada, przynajmniej po części, za rozprzestrzenianie się tzw. hiszpanki - epidemii grypy, która dziesiątkowała ludność Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej zaraz po I wojnie światowej. Sprzedając jeden z bardzo nielicznych leków, Bayer mógł na rozwoju choroby bardzo wiele zarobić. Choć brakuje dowodów, które potwierdziłyby winę niemieckiego producenta, duża ilość osób wierzących w tę teorię pokazuje, na jaki wizerunek zapracował sobie jeden z największych wytwórców leków na świecie.

#7.


Po I wojnie światowej Bayer i kilka innych firm farmaceutycznych postanowiło połączyć siły pod wspólnym szyldem IG Farben. Ów nowo powstały konglomerat posiadał między innymi 40% udziałów w firmie wytwarzającej Cyklon B - substancję zabijającą więźniów komór gazowych między innymi w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Substancje opracowywane przez Bayer na Żydach „testował” sam doktor Mengele, jedna z najczarniejszych postaci historii. Zresztą nawet sam Bayer oficjalnie kupował sobie więźniów, by móc przeprowadzać na nich eksperymenty.

PS. Tymczasem coraz bliższe końca są rozmowy o przejęciu przez Bayer okrytego złą sławą, znanego producenta pestycydów i roślin GMO, koncernu Monsanto. Za 66 mld dolarów.

Źródła: 1, 2, 3, 4
499
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Starożytny komputer - zagadka mechanizmu z Antykithiry
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kiedy jako jedyna lubisz 4n4l – Demotywatory
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Bezgraniczna pomysłowość przemytników wyrobów tytoniowych
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą